Upphandla

Bibliotekssystem och webbplats

Ekerö kommun

33 days left· Deadline 6 October 2026

Summary

Ekerö Municipality is procuring a cloud-based library management system for public and school libraries, with an associated public website; estimated value 2.9 million SEK. The system must replace current Book-IT and Axiell Arena Nova systems and support roughly 25 staff, 14,000 library users, and 100,000 website visits annually. The supplier must complete installation, data migration, and full deployment by 15 March 2027—a compressed timeline following award in November 2026. Open procedure; qualification requirements will be specified in the tender documents.

Description (in Swedish)

Ekerö kommun avser att upphandla ett digitalt, molnbaserat bibliotekssystem för folk- och skolbiblioteksverksamhet med tillhörande publik webbplats för folkbiblioteksverksamheten. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en långsiktigt hållbar, flexibel och användarvänlig digital infrastruktur som stödjer biblioteken i Ekerös uppdrag att främja läsning, kunskap, delaktighet och demokrati. Bibliotekssystemet och tillhörande publik webbplats ska möta dagens och framtidens behov hos invånare, besökare och medarbetare enligt Bilaga – Kravspecifikation. Kultur- och fritidsförvaltningen i Ekerö kommun är beställare och mottagare av det upphandlade systemet. Nuläge Kultur- och fritidsförvaltningen i Ekerö kommun använder idag bibliotekssystemet Book-IT och den integrerade webbplatsen Axiell Arena Nova. Ekerö kommun uppskattar att cirka 25 medarbetare inom kultur- och fritidsförvaltningen använder systemet och webbplatsen idag. Antalet biblioteksanvändare i bibliotekssystemet idag är cirka 4000 inom skolbiblioteksverksamheten och cirka 10 000 inom folkbiblioteksverksamheten. Antalet besök på den publika webbplatsen uppskattas till cirka 100 000 om året och sker från både mobiltelefon och dator. Tidplan Ekerö kommun planerar att tilldela upphandlingen i november 2026 och har som krav att ett nytt bibliotekssystem med tillhörande installation, migrering och implementation ska vara fullt fungerande och i drift senast 15 mars 2027.

Contracting authority
Ekerö kommun
Procedure
Öppet förfarande
Estimated value
2 900 000 SEK
Submission deadline
6 October 2026
Published
2 September 2026
Notice number
608710-2026

CPV codes